İnci Estetik Diş Kliniği'ne Hoş Geldiniz!

Hemen Arayın 0212 597 21 23

Ortodonti
TEDAVİLER

ORTODONTİ

Ortodonti

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti tedavisinin asıl amacı diş, çene ve yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların teşhis, tedavi ve önlenmesidir. Aynı zamanda mevcut bozuklukların ilerlemesini önlemek, tedavi etmek ve iyi bir estetik fonksiyon (ısırma, çiğneme, konuşma, gülme) sağlamayı hedefleyen uzmanlık dalıdır.

 • Dişleri düzeltmek
 • Kapanış bozukluklarını gidermek
 • Boşlukların birleşmesi
 • Diş ve dudakları hizalamak

Ortodontik Bozukluklar Neden Oluşur?

 • Kalıtsal etkenlere bağlı olarak
 • Doğumsal anomaliler (dudak ve damak yarığı gibi)
 • Hatalı fonksiyonlar (ağız solunumu gibi)
 • Zararlı alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre emzik emme gibi)
 • Çürük nedeniyle süt dişlerinin erken kaybedilmesi
 • Diş gıcırdatma veya düşme, çarpma gibi travmalar
   
     Gibi nedenlerle oluşmaktadır.

Ortodontik Bozukluklar Neden Tedavi Edilmelidir?

Düzgün diş ve çeneler iyi yüz estetiğinin, güzel bir gülümsemenin ayrılmaz parçasıdır. Bu nedenle çene eklem bozuklukları, diş yapısı ve yüz bölgesindeki bozukluğun estetik açıdan toparlanması amacıyla tedavi edilmelidir. Aynı zamanda;
   

 • Kişinin etkin şekilde besinleri ısırabilip, çiğnemesi ve konuşmasına yardımcı olmaktadır.
 • Diş eti hastalıklarına ve çürüğe yatkınlığı azaltmakta, sağlıklı diş ve diş etlerine katkıda bulunmaktadır.
 • Çene eklemi bozuklukları gibi fonksiyonel sorunların oluşumunu azaltmakta, bu bozuklukların tedavisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Çeşidine Göre Değişiyor mu?

Ortodonti tedavileri, tek bir tedavi yöntemini kapsamaz. Yani hasta, ağzındaki ya da diş yapısındaki sorunlara göre ortodonti tedavisi görmektedir. Bu nedenle de ortodonti tedavisinin tek bir yöntemi yoktur. Örneğin hasta, dişlerindeki çapraşıklıklardan şikâyetçi ise, çeşitli diş teli çözümleri ile ortodonti tedavisi yapılabilmektedir. Bu teller sabit olabildiği gibi, sabit olmayan şekilde de uygulanabilir. Yine benzer şekilde, hastanın dişlerinin dökülmesi sonucu oluşan diş eksiklikleri, implant tedavi yöntemi ile giderilebilir. Bu tedavi yöntemi de bir çeşit ortodonti tedavisidir.
 
  Ortodonti tedavisi, hastanın cinsiyetine, hastanın yaşına, hastanın ağız yapısına, hastanın şikâyetine ve ortodonti uzmanının tedavi programına bağlı olarak şekil alır. Yani aynı ortodonti tedavisi uygulansa bile, koşullar farklı olduğunda ortodontinin yapılış şekli ve zamanı da farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle de, ortodonti nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak tedavi çeşidine ve koşullara göre değişkenlik gösteren bir takım unsurlardan bahsedilebilir.
 
  Sonuç olarak, ortodonti tedavisinin ne şekilde yapıldığından ziyade, sonucunda daha estetik ve daha sağlıklı bir görüntü elde edildiği kesinlikle söylenebilir. Çünkü bu tedaviler ile yamukluk, çapraşıklık gibi anomaliler giderildiği gibi, hastayı rahatsız eden sorunlar da bir şekilde çözülmüş olmaktadır. Ortodonti tedavisi, ağız yapısından şikâyetçi olan herkes için lazımdır.
  

Koruyucu Ortodontik Tedavi

Bu tedavilerde amaç, daimi dişlerin düzgün sürebilmeleri için yeterli yeri hazırlamaktır. Bu amaçla erken kaybedilen süt dişlerinin yerini koruyan yer tutucular hazırlanmaktadır. Ayrıca diş çürüklerine yatkın çocukların pedodontist tarafından takibi önerilmektedir.
  

Önleyici Ortodontik Tedavi

Kötü alışkanlıklar olarak sıralayabileceğimiz parmak emme, anormal yutkunma gibi faktörlere bağlı gelişebilecek problemleri önlemek veya daimi dişlere yer kazanmak amacıyla çeşitli hareketli aygıtlar hazırlanabilmektedir.
  

Sabit Ortodontik Tedavi

Daimi dişler sürdükten sonra ortodontik tedavi artık dişlerin üzerine yapışan ve tedavi süresince çıkarılmayan braketler ve bu braketlerin içinden geçen tellerle yapılmaktadır. Bazı diş bozuklukları ise dişlerin iç yüzeylerine braket uygulanmasına izin vermekte, böylece tamamen görünmez olabilmektedir (Lingual Ortodonti). Sabit ortodontik tedavi sağlıklı diş ve diş etlerine sahip her yaştaki hastaya uygulanabilmektedir. Tedavi ile elde edilen sonuçların korunması için çeşitli pasif aygıt ve dışarıdan görünmeyen tellerle uzun süreli pekiştirme gerektirir.

 

Görünmeyen Diş Teli Tedavisi | Invisalign | Şeffaf Plak

 

Invisalign Nedir?

Invisalign neredeyse görünmez, çıkartılabilir seri halinde kişiye özel üretilen plaklardan oluşan dişlerinizi düzeltmek için yapılan dijital ortodontik tedavi yöntemidir.


 

Invisalign Nasıl Çalışır?

Dijital olarak ölçünüz alındıktan sonra bilgisayar ortamında elde edilen tedavi planına göre plaklar üretilir. Her plak diş üzerinde istenilen harekete göre 0.05 mm’lik hareket sağlar.

 

Neden Invisalign?

Invisalign ile dünyada şu an 6.000.000 kişi tedavi olmuştur ve bu sayı günden güne artmaktadır.

 

Önemli Durumlarda Takmazsam Ne Olur?

Plakların en büyük avantajlarından biri de tedaviye mola verebilmenizdir. Önemli toplantı, düğün, davet, iş görüşmesi ve mezuniyet gibi organizasyonlarda 2-3 saat çıkartabilirsiniz; tabi çok sık olmadığı müddetçe.

 

Invisalignı Kimler Yaptırabilir?

Sağlıklı diş, diş eti ve çene kemiğine sahip; 2. büyük azı dişleri sürmüş olan herkes invisalign tedavisi yaptırabilir. Bu da ortalama en az 13-14 yaşa denk gelmektedir.

 

Invisalign Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Invisalign teknolojinin gün be gün gelişmesiyle neredeyse her vakada uygulanabilmektedir. Bu durumun tam değerlendirilebilmesi için uzman bir ortodontiste muayene olmanız gerekmektedir.

 

Invisalignda Tedavi Öncesinde Tedavi Sonunu Görebilecek Miyim?

Invisalign için geliştiren tarama cihazıyla muayene için geldiğinizde dijital ölçünüz alındıktan sonra tedavi sonunu görebileceksiniz.

 

İletişim formunu doldurarak Ortodonti hakkında bilgi alabilirsiniz.